Badanie mammograficzne na raka piersi AD 4

Relatywne zmniejszenie o 25% daje absolutną korzyść rzędu 0,04 punktu procentowego, a zmniejszenie o 10% dałoby absolutną korzyść wynoszącą 0,02 punktu procentowego. Korzyści z badań mammograficznych są mniejsze niż w przypadku innych interwencji, takich jak stosowanie aspiryny w celu zmniejszenia śmiertelności z powodu raka (ryc. 1). Stosowanie kwasu acetylosalicylowego przez 5 lat w porównaniu z niestosowaniem kwasu acetylosalicylowego zmniejszyło 10-letnie ryzyko zgonu z powodu raka o 1,3 punktu procentowego, ale zwiększyło ryzyko wystąpienia poważnego krwawienia o 0,4 punktu procentowego.22,23 Oczywiście korzyści są znacznie mniejsze, a szkody znacznie większe w przypadku badań mammograficznych. Czy omówilibyśmy aspirynę jako środek zapobiegawczy przeciwko śmierci raka, gdyby skutki były mniejsze niż szkody? Prawdopodobnie nie.
Decyzja dotycząca mammografii przesiewowej zależy od równowagi korzyści i szkód oraz od sposobu, w jaki kobieta i jej lekarz ważą te konkurencyjne czynniki. Moim zdaniem korzyści nie przekraczają szkód. Dlatego, biorąc pod uwagę dostępne dane, nie polecam badań przesiewowych mammografii dla kobiet w średnim stopniu ryzyka w każdym wieku. Poprosiłbym kobietę z winiety, aby wróciła, gdy ma 50 lat. Za 10 lat możemy mieć więcej danych, by przekazać jej inną rekomendację.
Formularze ujawnień dostarczone przez autora są dostępne pod adresem.
Author Affiliations
Z Ministerstwa Zdrowia i Ekonomiki Zdrowia, Uniwersytetu w Oslo i Telemark Hospital – oba w Oslo; i Departament Epidemiologii, Harvard School of Public Health, Boston.

Głosowanie
Materiał uzupełniający
[przypisy: laserowe usuwanie owłosienia ceny, koszt badania moczu, oddaj szpik ]

Powiązane tematy z artykułem: koszt badania moczu laserowe usuwanie owłosienia ceny oddaj szpik