Efekty nerek i siatkówki Enalaprilu i losartanu w cukrzycy typu 1 ad 5

Ocena wpływu podwojenia dawki podczas badania została przeprowadzona poprzez dodanie terminu w analizie regresji wielokrotnej na czas od randomizacji do podwojenia dawki, jak również na czas od randomizacji do pierwszej fotografii dna oka, ta ostatnia tylko w przypadku cukrzycy analizy retinopatii. Wyliczyliśmy, że do badania potrzebna będzie grupa 86 pacjentów na grupę, która uzyska statystyczną moc 80% w celu wykrycia 50% zmniejszenia zmiany ułamkowej objętości mezangialnej w okresie 5 lat, przy poziomie istotności 5% zmniejszono do 2,5%, aby uwzględnić dwa kontrasty pierwotnej analizy (losartan vs. placebo i enalapryl vs. placebo) .13 Obliczenie wielkości próby oparto na dostępnych danych od 21 pacjentów spełniających kryteria badania, u których średnia zmiana mezangialnej objętości ułamkowej na kłębuszek w okresie pięcioletnim wynosiła 0,0533, a odchylenie standardowe wyniosło 0,0557 po regresji na wyjściowych wartościach mezangialnej frakcji ułamkowej, GFR, szybkości wydalania albuminy i czasu trwania cukrzycy. Przewidując 10% odsetek rezygnacji, zapisaliśmy 95 pacjentów na grupę. Dane wprowadzono w centrum danych na Uniwersytecie McGill, zarządzano przy użyciu oprogramowania Paradox i analizowano za pomocą oprogramowania SAS (wersja 9.1), a badacze i uczestnicy nie byli świadomi wyników aż do zakończenia końcowych analiz.
Wyniki
Tabela 1. Tabela 1. Charakterystyka wyjściowa wszystkich 285 pacjentów, według badania. Spośród 285 pacjentów poddanych randomizacji 256 (90%) miało biopsję nerki zakończoną zarówno w punkcie wyjściowym, jak iw okresie 5 lat (ryc. 1). Nie było żadnych różnic w wyjściowej charakterystyce pomiędzy trzema grupami (Tabela 1) wśród pacjentów, którzy mieli dane z obu biopsji (Tabela 2 w Dodatku Dodatkowym) lub między tymi zi bez danych z obu biopsji (Tabela 3 w Dodatku Dodatek). Ogólny wskaźnik przestrzegania zaleceń lekowych wynosił około 85%, a ogólna stopa odwiedzin przekroczyła 93%, przy czym obie stawki były podobne we wszystkich trzech grupach (odpowiednio P = 0,87 i P = 0,92).
Trzy grupy badane miały podobny poziom glikowanej hemoglobiny (P = 0,54) (ryc. w dodatkowym dodatku) i dawki insuliny (P = 0,29) w okresie 5 lat. Uzyskane w klinice skurczowe i rozkurczowe ciśnienie krwi (średnia . SD) w trakcie badania były niższe w grupie enalaprylu (113 . 9/66 . 6 mm Hg) i grupie otrzymującej losartan (115 . 8/66 . 6 mm Hg) niż w grupie placebo (117 . 8/68 . 5 mm Hg) (p <0,001 dla dwóch skurczowych i P <0,02 dla dwóch porównań rozkurczowych, odpowiednio). (Patrz Tabela 4 w Dodatku Dodatkowym w celu uzyskania dalszych szczegółów dotyczących ciśnienia krwi.) Nadciśnienie rozwinęło się u dziewięciu pacjentów w grupie placebo, trzech w grupie enalaprylu i czterech w grupie otrzymującej losartan (P = 0,04).
Tabela 2. Tabela 2. Wpływ Enalaprilu i losartanu na zmianę objętości frakcji mezangialnej, szybkość wydzielania albuminy i szybkość przesączania kłębuszkowego, według badania. Wstępnie określony pierwotny punkt końcowy badania, zmiana mezangialnej objętości frakcji między punktem wyjściowym a 5 lat, zwiększona o 0,016 jednostek w grupie placebo (P = 0,004) i 0,026 jednostek w grupie otrzymującej losartan (P <0,001), ale nie zmieniła się znacząco (0,005 jednostki) w grupie enalaprilu (tabela 2) [więcej w: srebro lokacyjne, naklejka na legitymację, frezy do paznokci ]

Powiązane tematy z artykułem: frezy do paznokci naklejka na legitymację srebro lokacyjne