Podejście wygrane do finansowania reformy służby zdrowia

Żadna przeszkoda w reformie służby zdrowia w Stanach Zjednoczonych nie jest dziś bardziej zniechęcająca niż problem finansowania powszechnego ubezpieczenia. Istnieje nieunikniona logika reform, która kryje się za poszukiwaniem źródeł finansowania. Po pierwsze, przejście na powszechne ubezpieczenie jest obecnie powszechnie uznawane za wymaganie mandatu, aby osoby fizyczne posiadały ubezpieczenie. Po drugie, taki wymóg jest niedopuszczalny bez dopłat, aby ubezpieczenia zdrowotne były dostępne dla osób o niższych dochodach. Po trzecie, dotacje te będą wymagać nowych środków finansowych rzędu biliona dolarów lub więcej w ciągu następnej dekady. W jaki sposób rząd może sfinansować tak duże nowe wydatki. Istnieje wiele możliwych źródeł. Jednym z nich są redukcje w istniejących wydatkach rządowych na opiekę zdrowotną poprzez kontrolę kosztów. Prezydent Barack Obama zaproponował ponad 300 miliardów dolarów takich kontroli kosztów w swoim budżecie, ale nie jest jasne, czy politycy, czy usługodawcy mają apetyt na pójście dalej. Innym jest zwiększone opodatkowanie dóbr grzesznych – papierosów, alkoholu i wysokokalorycznych lub wysokotłuszczowych produktów żywnościowych, które powodują otyłość – których użycie zwiększa koszty opieki zdrowotnej dla wszystkich Amerykanów. Podatki te mają sens, jednak trudno jest uzyskać od nich wystarczające dochody. Rząd może również spojrzeć poza system opieki zdrowotnej, aby zwiększyć dochody z podatków od emisji dwutlenku węgla lub innych towarów i usług. Ale takie podejście wiązałoby się z rozszerzeniem walki o opiekę zdrowotną na inne dziedziny, co zwiększyło trudność w uchwalaniu jakichkolwiek przepisów.
Istnieje jedno ostateczne potencjalne źródło: eliminacja lub ograniczenie wyłączenia podatku dochodowego w przypadku wydatków na ubezpieczenie sponsorowane przez pracodawcę. Zakończenie ogromnej ulgi podatkowej na takie ubezpieczenie skutkowałoby zarówno najbardziej naturalnym źródłem finansowania reformy służby zdrowia, jak i jednym z niewielu, który jest wystarczająco duży, aby sfinansować niezbędne subsydia.
250 miliardów dolarów rocznie z utraconych dochodów, które można przypisać opodatkowaniu wydatków pracodawców na ubezpieczenie zdrowotne, to drugie co do wielkości wydatki rządu federalnego na ubezpieczenie zdrowotne (po Medicare). Kiedy mój pracodawca płaci mnie w gotówce, płacę mi te płace. Ale około 10 000 $ rocznie, które mój pracodawca wydaje na moje ubezpieczenie zdrowotne, nie podlega opodatkowaniu, co przekłada się na ulgę podatkową dla mnie w wysokości około 4000 USD. Aby było jasne, wykluczenie to stanowi ulgę podatkową dla osób fizycznych, a nie dla firm; firmy są w dużej mierze obojętne, czy płacą pracownikom wynagrodzenie lub ubezpieczenie zdrowotne. Ale pracownicy nie są obojętni: płacą podatki od tych pierwszych, ale nie od tych drugich.
To wykluczenie podatkowe ma trzy wady. Po pierwsze, utracone dochody podatkowe to ogromna suma pieniędzy, które można skuteczniej wykorzystać w innych miejscach, zwłaszcza dzięki nowym metodom zwiększania zakresu ochrony ubezpieczeniowej. Tylko opodatkowanie świadczeń zdrowotnych przez podatek dochodowy, ponieważ płacimy, przyniosłoby 2,3 biliona dolarów federalnych dochodów w ciągu następnej dekady. Po drugie, wykluczenie to prawo regresywne, ponieważ rodziny o wyższych dochodach o wyższych stawkach podatkowych uzyskują większą ulgę podatkową; około trzy czwarte tych dolarów trafia do Amerykanów w górnej połowie podziału dochodów. Po trzecie, ta subwencja podatkowa sprawia, że ubezpieczenie zdrowotne, kupowane za dolary chronione przez podatki, jest sztucznie tanie w stosunku do towarów kupowanych za pomocą opodatkowanych dolarów – zjawisko, które prowadzi do nadmiernego ubezpieczenia dla większości Amerykanów i nadmiernego wydatkowania na opiekę medyczną.
Biorąc pod uwagę te ograniczenia, żaden ekspert w dziedzinie ochrony zdrowia nigdy nie założyłby systemu opieki zdrowotnej z tak ogromnym subsydiowaniem podatkowym dla określonej formy ochrony ubezpieczeniowej.
[patrz też: olejek arganowy, mezoterapia igłowa, olejek jojoba ]

Powiązane tematy z artykułem: mezoterapia igłowa olejek arganowy olejek jojoba