Przedoperacyjna ocena stopnia zaawansowania raka płuca w połączeniu z PET-CT

Szybka i dokładna inscenizacja jest niezbędna do wyboru leczenia niedrobnokomórkowego raka płuc (NSCLC). Celem tego randomizowanego badania była ocena klinicznego wpływu połączonej tomografii pozytronowej i tomografii komputerowej (PET-CT) na przedoperacyjną ocenę zaawansowania NSCLC. Metody
My losowo przydzieliliśmy pacjentów, którzy zostali skierowani do przedoperacyjnej oceny zaawansowania NSCLC do konwencjonalnej oceny zaawansowania, a także do PET-CT lub konwencjonalnej inscenizacji osobno. Pacjentów obserwowano do śmierci lub przez co najmniej 12 miesięcy. Pierwszorzędowym punktem końcowym była liczba bezskutecznych torakotomii, określona jako jedna z następujących: torakotomia ze stwierdzonym patologicznie potwierdzonym zajęciem węzłów chłonnych śródpiersia (stadium IIIA [N2]), stadium IIIB lub stadium IV, lub łagodna uszkodzenie płuc; torakotomia rozpoznawcza; lub torakotomię u pacjenta, u którego w ciągu roku po randomizacji wystąpiła nawracająca choroba lub zgon z jakiejkolwiek przyczyny.
Wyniki
Od stycznia 2002 r. Do lutego 2007 r. Losowo przydzielono 98 pacjentów do grupy PET-CT, a 91 do grupy konwencjonalnej. Mediastinoskopię wykonano u 94% pacjentów. Po badaniu PET-CT 38 pacjentów zostało sklasyfikowanych jako nieoperacyjne NSCLC, a po konwencjonalnej ocenie stopnia zaawansowania 18 pacjentów zostało sklasyfikowanych w ten sposób. Sześćdziesięciu pacjentów w grupie PET-CT i 73 w grupie z konwencjonalnym stażem przeszli torakotomię (P = 0,004). Wśród tych torakotomii 21 w grupie PET-CT i 38 w grupie z konwencjonalnym stażem były daremne (P = 0,05). Liczba uzasadnionych torakotomii i przeżycia była podobna w obu grupach.
Wnioski
Zastosowanie PET-CT do przedoperacyjnej oceny NSCLC zmniejszyło zarówno całkowitą liczbę torakotomii, jak i liczbę doraźnych torakotomii, ale nie miało wpływu na ogólną śmiertelność. (Numer ClinicalTrials.gov, NCT00867412.)
Wprowadzenie
Stopniowanie niedrobnokomórkowego raka płuca (NSCLC) było jednym z pierwszych zatwierdzonych wskazań do stosowania tomografii emisyjnej pozytronowej (PET) .1,2 Od 2001 roku połączony PET i tomografia komputerowa (PET-CT) szybko zastąpiły wolnostojący PET.3,4 Zdolność diagnostyczna PET-CT w przedoperacyjnej ocenie zaawansowania NSCLC jest lepsza niż w przypadku samego CT i samego PET.5 Zaletą jest przede wszystkim dokładniejsze przypisanie stadium nowotworowego (etap T) oraz w mniejszym stopniu na określenie stadium węzłów chłonnych (stopień N) .5-7 Nie wiadomo, czy poprawiona dokładność diagnostyczna poprawia leczenie choroby.
W dwóch randomizowanych badaniach oceniano kliniczny efekt niezależnego PET. W próbie van Tinterena i wsp., 8 dodanie samodzielnego PET do konwencjonalnej inscenizacji NSCLC zmniejszyło liczbę daremnych torakotomii o 50%. Drugie randomizowane badanie nie wykazało jednak, że dodanie PET zmniejszyło liczbę torakotomii.9
Rozpoznanie stadium raka płuca pomaga w określeniu odpowiedniego leczenia i jest niezbędne dla rokowania.10, 11 Nieprawidłowe ustalenie stopnia zaawansowania NSCLC może prowadzić do resekcji łagodnych guzków i wczesnego nawrotu miejscowego lub odległego po zabiegu z celem leczniczym.8,12 randomizowane badanie w celu oceny klinicznego wpływu przedoperacyjnej oceny zaawansowania za pomocą PET-CT.
Metody
Pacjenci
Zrekrutowaliśmy pacjentów z trzech wydziałów pulmonologii w rejonie Kopenhagi
[podobne: rtg zebow, oddaj szpik, badania w ciąży cena ]