Rozpowszechnianie nowego wirusa grypy A (H1N1) za pośrednictwem globalnego transportu lotniczego

W marcu i kwietniu 2009 r. Międzynarodowi podróżnicy lotniczy z Meksyku nieświadomie transportowali nowego wirusa grypy A (H1N1) do miast na całym świecie. Przeanalizowaliśmy trasy lotów dla wszystkich pasażerów odlatujących z komercyjnych lotnisk w Meksyku w okresie od marca do kwietnia 2008 r., Korzystając z danych Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Lotniczego (IATA). Celem tej analizy było pokazanie, w jaki sposób podróżujący – i w konsekwencji przewidzieć, jak H1N1 – będą rozpowszechniać się na całym świecie podczas początkowego etapu tej epidemii. Przeanalizowaliśmy dane IATA z marca i kwietnia 2008 r. Z następujących powodów: dane stanowiły ponad 95% wszystkich podróży pasażerskich na całym świecie przez komercyjne linie lotnicze, zawierały informacje na temat początków i miejsc wylotu rzeczywistych pasażerów, dane na temat tras pasażerskich dla okres od marca do kwietnia 2009 r. był niedostępny w czasie analizy, ogólna struktura wyjazdów pasażerów z Meksyku w okresie od marca do kwietnia różni się minimalnie z roku na rok, a epidemia w Meksyku była w dużej mierze nierozpoznana w okresie od marca do kwietnia 2009 r. , wraz z odejściem pasażerów prawdopodobnie zgodnie z ich typowym sezonowym schematem.
Rysunek 1. Rysunek 1. Miasta docelowe i odpowiadające im wielkości pasażerów przybywających z Meksyku w dniach od marca do 30 kwietnia 2008 r. Tabela 1. Tabela 1. Kraje, które przyjmują największą liczbę pasażerów z Meksyku w marcu i kwietniu 2008 r. Oraz przywóz Wirus grypy A (H1N1) związany z podróżami do Meksyku (stan na 25 maja 2009 r.). Nasza analiza wykazała, że w marcu i kwietniu 2008 r. 2,35 miliona pasażerów przyleciało z Meksyku do 1018 miast w 164 krajach (rys. i tabela w dodatkowym dodatku, dostępne wraz z pełnym tekstem niniejszego listu). Łącznie 80,7% pasażerów miało loty docelowe w Stanach Zjednoczonych lub Kanadzie; 8,8% w Ameryce Środkowej, Ameryce Południowej lub na Wyspach Karaibskich; 8,7% w Europie Zachodniej; 1,0% w Azji Wschodniej; i 0,8% gdzie indziej. Te wzorce lotu były bardzo podobne do tych w tych samych miesiącach w 2007 r. (Patrz ryc. w dodatkowym dodatku). Następnie porównaliśmy międzynarodowe destynacje podróżnych wyjeżdżających z Meksyku z potwierdzonymi importami H1N1 związanymi z podróżami do Meksyku i znaleźliśmy niezwykle silny stopień korelacji. Spośród 20 krajów na całym świecie, z największymi pasażerami międzynarodowymi przybywającymi z Meksyku, 16 osób potwierdziło przywóz związany z podróżami do Meksyku od 25 maja 2009 r. (Tabela 1). Krzywa charakterystyczna dla odbioru odbiornika (ROC) wykreślająca związek między międzynarodowymi przepływami ruchu lotniczego i importem H1N1 wykazała, że kraje przyjmujące ponad 1400 pasażerów z Meksyku były na znacznie podwyższonym ryzyku dla importu. Przy zastosowaniu tego progu pasażerskiego sam międzynarodowy ruch lotniczy był bardziej wrażliwy na 92%, a ponad 92% specyficzne dla przewidywania importu, z powierzchnią pod krzywą ROC wynoszącą 0,97 (patrz rys. 2 w Dodatku uzupełniającym).
Chociaż korelacja między międzynarodowymi ruchami podróżnych i H1N1 jest zasadniczo intuicyjna, nasze wyniki sugerują, że analiza ilościowa światowych wzorców ruchu lotniczego może pomóc miastom i krajom na całym świecie lepiej przewidywać ryzyko związane z importowaniem globalnych chorób zakaźnych W odpowiedzi na wybuch ciężkiego zespołu ostrej niewydolności oddechowej w Toronto opracowano inicjatywę o nazwie Bio.Diaspora Project2 w celu przeprowadzenia szybkiej oceny globalnych ostrzeżeń o chorobach zakaźnych3 lub potwierdzonych epidemii poprzez ocenę prawdopodobnych ścieżek międzynarodowego rozpowszechniania z dowolnego komercyjnego portu lotniczego na świecie. w dowolnym momencie. Działając w ramach zrewidowanych międzynarodowych przepisów zdrowotnych, 4 inicjatywa bada również, w jaki sposób kraje są połączone wspólnym ryzykiem importowania globalnych chorób zakaźnych i rozważa konsekwencje dla potencjalnej wspólnej odpowiedzialności, która mogłaby wzmocnić strukturę bezpieczeństwa zdrowia publicznego w świecie.
Kamran Khan, MD, MPH
toronto.on.ca
Julien Arino, Ph.D.
University of Manitoba, Winnipeg, MB R3T 2N2, Kanada
Wei Hu, B.Sc.
Paulo Raposo, B.Sc.
Jennifer Sears, B.Sc.
Felipe Calderon, mgr inż.
Christine Heidebrecht, mgr inż.
Michael Macdonald, MSA
Ryerson University, Toronto, ON M5B 2K3, Kanada
Jessica Liauw, BHSc.
Queen s University, Kingston, ON K7L 3N6, Kanada
Angie Chan, MPA
Szpital St. Michael s, Toronto, ON M5B 1W8, Kanada
Michael Gardam, MD, mgr inż.
University Health Network, Toronto, ON M5G 2C4, Kanada
Ten list (10.1056 / NEJMc0904559) został opublikowany 29 czerwca 2009 r. O godz.
5 Referencje1. Ognisko wirusa infekcji wirusem grypy A (H1N1) – Meksyk, marzec-kwiecień 2009. MMWR Morb Mortal Wkly Rep 2009; 58: 467-470
Medline
2. Projekt Bio.Diaspora. Toronto: St. Michael s Hospital. (Dostęp do 18 czerwca 2009 r., Na stronie http://www.biodiaspora.com.)

3. Globalna sieć wywiadu na temat zdrowia publicznego (GPHIN). Ottawa: Agencja Zdrowia Publicznego Kanady. (Dostęp do 18 czerwca 2009 r., Http://www.phac-aspc.gc.ca/media/nr-rp/2004/2004_gphin-rmispbk-eng.php.)

4. Międzynarodowe przepisy zdrowotne. Genewa: Światowa Organizacja Zdrowia. (Dostęp do 18 czerwca 2009 r. Na stronie http://www.who.int/topics/international_health_regulations/en/.)

5. The World Health Report 2007 – bezpieczniejsza przyszłość: globalne bezpieczeństwo zdrowia publicznego w XXI wieku. Genewa: Światowa Organizacja Zdrowia. (Dostęp do 18 czerwca 2009 r. Na stronie http://www.who.int/whr/2007/en/index.html.)

Materiał uzupełniający
(193)
[przypisy: oddaj szpik, ośrodek zdrowia luzino rejestracja internetowa, motylki pro ana blog ]

Powiązane tematy z artykułem: motylki pro ana blog oddaj szpik ośrodek zdrowia luzino rejestracja internetowa