Ryzyko wystapienia celiakii u dzieci wedlug HLA i kraju AD 8

Nawet po dopasowaniu do haplotypu, szwedzkie dzieci miały znacznie wyższe ryzyko zarówno autoimmunologicznej choroby trzewnej jak i celiakii niż te z innych badanych krajów. Autoimmunizacja choroby trzewnej rozwinęła się we wcześniejszym okresie. Ryzyko wśród szwedzkich dzieci było prawie dwukrotnie większe niż wśród dzieci w Stanach Zjednoczonych. Przyczyny różnicy ryzyka między populacjami o podobnych predyspozycjach genetycznych prawdopodobnie będą wieloczynnikowe. Ostry i przejściowy wzrost częstości występowania celiakii w Szwecji odnotowano w latach 1984-199818. Wzrost ten przypisano wielu czynnikom dietetycznym, w tym interakcji między karmieniem piersią a narażeniem na gluten. Zgłaszano, że wiek, w którym wprowadzono do diety gluten, wpływa na ryzyko autoimmunizacji osób z celiakią u dzieci predysponowanych genetycznie19. U badanych dzieci zarówno czas karmienia piersią, jak i wiek, w którym wprowadzono gluten, różniły się w zależności od wieku. do kraju, który wskazuje na możliwe zawiłości interakcji. Całkowity czas karmienia piersią był najdłuższy w Finlandii (mediana, 39 tygodni) i najkrótszy w Stanach Zjednoczonych (mediana, 30 tygodni). Szwedzkie dzieci były karmione wyłącznie piersią przez najdłuższy okres (mediana, 4 tygodnie, w porównaniu z tygodniem wśród dzieci w USA), ale w najwcześniejszych latach otrzymywały również zboża zawierające gluten, w porównaniu z dziećmi w innych krajach20. Istotne mogą być również różnice w infekcjach we wczesnym okresie życia. Na przykład w jednym z badań 21 przypadków infekcji rotawirusem wiązało się z rozwojem celiakii, co wymaga dalszych badań. Nasze odkrycia wskazują na potrzebę badania złożonych zależności między czynnikami genetycznymi, środowiskowymi i ciążowymi, które mogą odgrywać rolę w rozwoju celiakii we wczesnym dzieciństwie.
[więcej w: zagęszczanie rzęs cena, sztuczne rzęsy, olejek jojoba ]