Triumph of the Heart: The Story of Statyny

Śródbłonek naczyniowy jest metabolicznie aktywnym układem narządów, który pomaga regulować homeostazę sercowo-naczyniową. Poza tym, że jest barierą anatomiczną, która zapobiega napływowi krążącej krwi do ściany naczynia, śródbłonek moduluje napięcie naczyniowe, reguluje miejscowy wzrost komórek i odkładanie się macierzy pozakomórkowej, chroni naczynie przed potencjalnie szkodliwymi konsekwencjami toksycznych substancji i komórek krążących w krwi i pośredniczy w hemostatycznych, zapalnych i reparacyjnych reakcjach na miejscowe obrażenia. Wszystkie te działania wspierają ideę, że dysfunkcja śródbłonka przyczynia się do miażdżycy i choroby wieńcowej serca. Statyny – inhibitory reduktazy 3-hydroksy-3-metylo-glutarylowej koenzymu A (HMG-CoA) – są jednoznacznie użyteczne w obniżaniu poziomu cholesterolu u pacjentów z dyslipidemią, które cechują się podwyższonym stężeniem cholesterolu całkowitego lub cholesterolu lipoproteinowego o małej gęstości. Obniżenie stężenia cholesterolu w surowicy przez statyny zmniejsza zachorowalność i śmiertelność z przyczyn sercowo-naczyniowych. Oprócz obniżania poziomu cholesterolu, statyny zapewniają inne korzyści. Poprawiają one aktywność tlenku azotu, hamują aktywność kinazy Rho, mają działanie przeciwzapalne i obniżają ekspresję receptorów angiotensyny typu 1. Wszystkie te działania przyczyniają się do poprawy funkcji śródbłonka i podatności tętnic.
Pomysł, że podwyższony poziom cholesterolu we krwi jest ważną przyczyną miażdżycy i choroby niedokrwiennej serca był kontrowersyjny przez wiele lat. Sceptycyzm utrzymywał się pomimo ogromnej ilości wspierających dowodów. Odkrycie statyn przez Akira Endo w 1973 roku pozwoliło na ostateczny test hipotezy lipidowej. Jednak pracodawca Endo, japońska firma farmaceutyczna Sankyo, nigdy nie sprzedawał statyny compactin (obecnie nazywanej mewastatyną) ze względu na jej toksyczność. Merck był firmą, która skutecznie wprowadziła statyny na rynek, stosując lowastatynę i symwastatynę.
Akira Endo, 2005. Dzięki uprzejmości Akira Endo.

W Triumph of the Heart Jie Jack Li opowiada fascynującą historię statyn, od odkrycia i rozwoju tych leków po ich kliniczne zastosowanie. Opowiada o elementach szczęścia, wytrwałości i wglądu, które stanowią główne odkrycia biomedyczne. Li opisuje zdarzenia, które doprowadziły do odkrycia statyn i udanych prób klinicznych tych leków, w sposób profesjonalnego gawędziarza.
Książka ma pewne wady. Znaczna ilość miejsca w rozdziale 6 poświęcona jest opisowi produktów jednej firmy, niezwiązanych ze statynami. Efekty statyn są również przesadzone. Na przykład Li unika wzmianki o tym, że 65% pacjentów ma niekorzystne zdarzenia sercowo-naczyniowe pomimo leczenia statynami. Nie wspomina również o skutkach łączenia statyn z innymi lekami obniżającymi stężenie lipidów lub z inhibitorami układu renina-angiotensyna-aldosteron. Ostatnie randomizowane badania kliniczne na dużą skalę potwierdzają koncepcję terapii skojarzonej, ale w tej książce nie ma dyskusji na ten temat.
Niemniej jednak, Triumph of the Heart jest polecany tym, którzy są zaintrygowani dążeniem do odkrywania i odkrywania.
Dr Kwang Kon Koh, Ph.D.
Gachon University Gil Medical Center, 405-760 Incheon, Korea
com
[podobne: olejek arganowy, frezy do paznokci, olejek jojoba ]