Zarządzanie i redukcja niepewności w pojawiającej się pandemii grypy

Wczesne fazy epidemii przedstawiają decydentom przewidywalne wyzwania1, które były widoczne, gdy rozprzestrzenił się obecny wirus grypy A (H1N1). Skala problemu jest niepewna, kiedy choroba pojawia się po raz pierwszy, ale może gwałtownie wzrosnąć. Wymagane są wczesne działania, ale decyzje dotyczące działań muszą być podejmowane, gdy zagrożenie jest tylko skromne – i w konsekwencji pociągają one za sobą kompromis między względnie niewielką, ale prawie pewną szkodą, jaką może spowodować interwencja (np. zakrojonych na szeroką skalę szczepień lub kosztów ekonomicznych i społecznych związanych ze zwolnieniami ze szkoły) oraz niepewnego prawdopodobieństwa znacznie większej szkody w wyniku powszechnego wybuchu epidemii. Ta kombinacja pilności, niepewności i kosztów interwencji sprawia, że wysiłek kontrolowania chorób zakaźnych jest szczególnie trudny. Plany przeciwdziałania pandemii grypy definiują serię odpowiedzi na pojawiające się pandemiczne wirusy, od bardzo ograniczonych interwencji do rygorystycznych działań, takich jak zamykanie szkół i innych publicznych miejsc, zachęcanie ludzi do pracy w domu i stosowanie leków antywirusowych do leczenia i profilaktyki. Taka ocena odpowiedzi opiera się na nasileniu pandemii; na przykład indeks pandemiczny ciężkości Stanów Zjednoczonych jest skalibrowany do wskaźnika śmiertelności przypadku (www.pandemicflu.gov/plan/community/community_mitigation.pdf). Łagodne reakcje są przepisywane na szczep przypominający sezonową grypę, która zabija prawdopodobnie 0,1% zarażonych, z wyższymi odsetkami u bardzo młodych i starszych, podczas gdy surowe środki są przewidywane w przypadku bardzo ciężkiej pandemii ze współczynnikiem śmiertelności przypadku wynoszącym 2% lub więcej a śmierć koncentrowała się w średnich grupach wiekowych.
Takie podejście ma sens teoretycznie, ale w praktyce decyzje musiały być podejmowane zanim dostępne były ostateczne informacje o nasileniu, zdolności przenoszenia lub historii naturalnej nowego wirusa H1N1. Na przykład Stany Zjednoczone podały 1000 oznaczeń w dniu 4 maja, a druga śmierć została zgłoszona 5 maja. Mówiąc wprost, współczynnik śmiertelności przypadał więc na 0,2%, w pobliżu górnej granicy przedziału sezonowego. Grypa i powierzchownie, to statystycznie niepewne oszacowanie wydaje się niezwykle dokładne, biorąc pod uwagę dane dostępne w dniu 27 maja, w którym to momencie odnotowano 11 zgonów i 7927 potwierdzonych przypadków (wskaźnik śmiertelności przypadku wynosił 0,14%).
Jednak dwa główne źródła niepewności krytycznie wpływają na oszacowania ciężkości. Odsetek ciężkich przypadków jest zawyżony w miejscach, w których wiele łagodnych przypadków nie jest zgłaszanych ani testowanych, sytuacja, która staje się coraz bardziej powszechna, ponieważ urzędnicy zdrowia publicznego stają się niezdolni do przetestowania dużej części podejrzanych przypadków. Dla kontrastu, oszacowania dotkliwości są obciążone w dół, gdy są obliczane jako proste proporcje liczby zgonów do liczby przypadków, ponieważ występuje opóźnienie między początkiem choroby a śmiercią. W czasie pandemii grypy z 1918 r. Średni czas od wystąpienia objawów do śmierci wynosił 8 do 9 dni, 2 natomiast liczba przypadków podwajała się co 3 dni. Przy podobnym opóźnieniu dzisiejsza śmierć odzwierciedlałaby stan epidemii trzykrotnie przed laty, kiedy było około jednej ósmej liczby przypadków. Jeśli nowoczesne terapie wydłużyły czas między początkiem a śmiercią, cenzurujące uprzedzenia będą jeszcze bardziej widoczne
[hasła pokrewne: olejek rycynowy, serum do rzęs, frezy do paznokci ]

Powiązane tematy z artykułem: frezy do paznokci olejek rycynowy serum do rzęs